SDKÚ opúšťajú ďalší členovia, Kaník žiada vrátenie ich mandátov

12.12.2014 Bratislava

Bratislava 12. decembra (TASR) - Stranu SDKÚ-DS odpúšťajú ďalší členovia, exminister školstva Eugen Jurzyca, Jozef Mikuš a banskobystrický krajský šéf Stanislav Horník. Pridávajú sa tak k Viliamovi Novotnému a ostatným odídencom.

"Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách pre konsolidáciu strany a na vytvorenie novej programovej ponuky. Naše úsilie sa míňa účinkom, a preto dnešným dňom opúšťame rady jej členov," píšu vo svojom vyhlásení.

Veria, že týmto krokom prispejú ku konsolidovaniu politického spektra napravo od stredu. "Aby si voliči v najbližších parlamentných voľbách mohli vybrať alternatívu k súčasnej vláde jednej strany," píšu v stanovisku. Tvrdia, že budúcnosť Slovenska im nie je ľahostajná.

Pripomenuli, že SDKÚ-DS v minulosti splnila veľkú časť svojich demokratizačných, zahranično-politických aj ekonomických sľubov verejnosti. "Prejavilo sa to pozitívne na osudoch Slovenska a v minulosti aj na preferenciách strany," uvádzajú odídenci.

Strana by mala priniesť podľa nich novú, aktuálnu ponuku riešení pre ľudí, a teda celú krajinu. Tá však neprichádza, ľudí v strane podľa nich zamestnáva vnútorné napätie. Odídenci tvrdia, že nechcú strane škodiť.

Z SDKÚ-DS od minulého roka odišli viaceré známe tváre, Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd), Miroslava Beblavý (dnes Sieť), Magdaléna Vášáryová aj zakladateľ Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Naposledy odišli Martin Fedor, ktorý ide do Siete k Radoslavovi Procházkovi, a Viliam Novotný, ktorý bude pomáhať Eve Babitzovej s jej stranou Šanca.

Strane po odchodoch zanikol v Národnej rade SR poslanecký klub. Má dvoch europoslancov Ivana Štefanca a Eduarda Kukana. Zo známych mien je v strane Pavol Frešo, ktorý jej šéfuje, a Ľudovít Kaník, ktorý má momentálne na starosti stranícke financie.

Ľ. Kaník chce, aby odídenci vrátili poslanecké mandáty

Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS chce, aby poslanci, ktorí stranu opustili, vrátili poslanecké mandáty. "Bolo by morálne uvoľniť priestor tým, ktorí chcú naďalej pôsobiť v SDKÚ-DS a chcú jej hodnoty a program posúvať ďalej," vyhlásil dnes Kaník. O tom, či strana bude žiadať vrátenie mandátov, má rozhodnúť pondelkové (15.12.) stranícke prezídium. Vynútiť vrátanie kresiel však nemôže. Pôvodne mala SDKÚ-DS 11 poslancov, odišlo ich deväť.

Za odchodmi viacerých známych tvárí zo strany vidí Kaník individuálne záujmy, nie snahu konsolidovať stredopravú scénu. Nazdáva sa, že odídenci si hľadajú lodičky, ktoré by ich opäť previezli do parlamentu. "Nie sú to záujmy obhajoby voličov, ale individuálne záujmy," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente. Vyhlásil, že on nikdy nebude hľadať takéto lodičky.

Kaník nevylúčil, že by chcel viesť SDKÚ-DS do parlamentných volieb v roku 2016. Volebného lídra volia členovia a navrhujú tiež kandidátov. Všetko bude teda podľa Kaníka závisieť od nich. Poslanec zároveň tvrdí, že strana nie je len o pár členoch či o predsedovi. SDKÚ-DS má podľa neho približne 4000 členov na Slovensku. Stranu treba podľa Kaníka postaviť nanovo. Nazdáva sa, že existuje šanca na jej konsolidáciu.

Stranu SDKÚ-DS opustili dnes ďalší členovia, exminister školstva Eugen Jurzyca, Jozef Mikuš a banskobystrický krajský šéf Stanislav Horník. Pridali sa tak k ostatným odídencom. Z SDKÚ-DS od minulého roka odišli Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd), Miroslava Beblavý (dnes Sieť), Magdaléna Vášáryová aj zakladateľ Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Nasledovali Martin Fedor, ktorý ide do Siete k Radoslavovi Procházkovi, a Viliam Novotný, ktorý bude pomáhať Eve Babitzovej s jej stranou Šanca.

Strane po odchodoch zanikol v Národnej rade SR poslanecký klub. Pôvodne mala SDKÚ-DS 11 poslanecov, dnes ich má len dvoch, Kaníka a Pavla Freša. Má dvoch europoslancov Ivana Štefanca a Eduarda Kukana.

Z SDKÚ odišli aj mestskí poslanci J. Uhler a R. Jenčík

Medzi odídencov z SDKÚ-DS sa zaradili aj dvaja poslanci, ktorí sedia v bratislavskom mestskom parlamente. Zo strany odišli Jozef Uhler a Radovan Jenčík. Obaja uvažujú, že vstúpia do Siete, potvrdil dnes pre TASR Uhler.

"SDKÚ-DS už nemá podľa môjho názoru žiadnu perspektívu a nie som jediný, kto je o tom presvedčený," odôvodnil svoj odchod zo strany Uhler. "Strana bola v podstate ukradnutá a stratila akékoľvek svoje hodnoty, pre ktoré kedysi vznikla," podotkol.

V bratislavskom zastupiteľstve tak zostávajú zo 45 poslancov už iba traja takí, ktorí sú stále členmi SDKÚ, a to Milan Černý, Ján Buocik a Juraj Káčer.

Uhler sa stal v mestskom parlamente, ktoré malo vo štvrtok (11. 12.) ustanovujúce zasadnutie, predsedom 12-členného klubu. Ten je zložený z členov SDKÚ, Sieť a nezávislých. "Aj pri skladaní sľubu som oznámil viacerým členom, že dnes som síce v SDKÚ, ale zajtra to tak byť nemusí. Povedal som, že mám úvahy týmto smerom, aby ich to potom neprekvapilo. Vzali to vopred na vedomie," uviedol Uhler.

Členmi klubu, ktorý chce svoj definitívny názov povedať v januári, sú Ján Buocik, Milan Černý, Radovan Jenčík, Juraj Káčer, Pavol Bulla, Milan Jambor, Zdenka Zaťovičová, Oliver Kríž, Ján Mrva, Tomáš Korček a Lucia Štasselová, ktorá je jeho podpredsedníčkou.
 

Vyberte región

mark